Видавнича справа на Полтавщині

Видавнича сфера області характеризується наявністю 129 суб’єктів видавничої справи, в тому числі за видами діяльності:

виготовлення (фізична чи юридична особа, що здійснює виготовлення замовленого тиражу видання) – 11;

виготовлення і розповсюджування – 5;

видавництво, виготовлення, розповсюджування – 36;

видавництво – 20;

видавництво і виготовлення – 40;

видавництво і розповсюдження – 15;

розповсюдження – 2.

З усіх суб’єктів видавничої справи книгодруком займаються близько 10 підприємств, у тому числі комунальні видавництва «Лубни», «Гадяч» та «Полтавський літератор». У видавництвах Полтавщини щороку видається невеликими накладами близько 150 назв книг.

В області налічується 239 об’єктів роздрібної книжкової торгівлі: книжкові магазини, відділи, лотки книжкової торгівлі.

На виконання Указу Президента України від 09.11.2000 №1217/2000 «Про додаткові заходи щодо державної підтримки національного книговидання і книгорозповсюдження» в області, починаючи з 2000 року, реалізовуються програми підтримки книговидання, зокрема випуску соціально значущих книг за кошти обласного бюджету.

Системна реалізація програмних заходів сприяє розвитку книговидання в області, промоції полтавської книги і творчості місцевих авторів.

За 2005-2020 роки світ побачили 160 книг за щорічними Планами випуску соціально значущих видань місцевих авторів загальним накладом понад 91 тис. примірників на суму близько 7,5 млн. грн.

Завершилася реалізація Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2016-2020 роки. За час дії цієї програми потужну підтримку надано творчості місцевих авторів та видавництвам області, а саме забезпечено випуск соціально значущих видань, спрямованих на популяризацію та вивчення історії краю, виховання патріотизму та утвердження української ідентичності. За період 2016-2020 рр. реалізовано 65 видавничих проектів накладом 21245 примірників на суму понад 4,4 млн. грн. В 2020 році,  відповідно до Плану випуску соціального значущих видань, реалізовано 13 українськомовних видавничих проєктів на суму майже 1,6 млн. грн.

Видання безкоштовно передані для поповнення книжкових фондів шкільних та районних бібліотек залежно від читацького призначення, творчим спілкам і товариствам області тощо.

Рішенням №40 від 29.12.2020р. другої сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради затверджено Комплексну програму комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2021-2023 роки.

У більшості районів області розроблені аналогічні бюджетні програми, заходами яких передбачається підтримка книговидання місцевих авторів, поповнення книжкових фондів місцевих бібліотек,  а також книгодрукування у рамках розвитку інформаційної сфери, культури та туризму.

Завдяки забезпеченню участі видавців області у міжнародних та міжрегіональних книжкових виставках-ярмарках Полтавщина гідно представлена серед регіонів України у книговидавничій сфері. Полтавські видавництва беруть участь у Міжнародному книжковому Форумі видавців у Львові, Міжнародному книжковому фестивалі Book Space (м. Дніпро),  Міжнародному фестивалі «Запорізька книжкова толока», Черкаському книжковому фестивалі та ін. 

Напрацьовано власний досвід проведення регіонального книжкового фестивалю на Полтавщині. З 2018 року  Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації спільно з Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І.П.Котляревського започатковано Універсальну книжкову виставку-ярмарок «ПОШУК». Участь у «ПОШУКу» беруть видавництва та автори не лише з України, а й з Республіки Білорусь.

З метою популяризації видавничої продукції полтавських видавництв та стимулювання професійного зростання фахівців поліграфічної галузі проводиться щорічний конкурс «Краща книга Полтавщини». Участь у конкурсі щорічно беруть близько 20 видавництв та видавничих структур.

Підтримка творчості місцевих авторів здійснюється також через Комунальну установу – «Науково-редакційний підрозділ - центр по дослідженню історії Полтавщини» Полтавської обласної ради (далі НРП-центр). Це науково-дослідний заклад, який разом з науково-пошуковими роботами з реалізації проекту «Реабілітовані історією» у співпраці з Державним архівом Полтавської області реалізовує низку краєзнавчих видавничих проектів та наукових досліджень з історії краю.

НРП-центром видано книги, приурочені до визначних подій, ювілейних та пам’ятних дат, які відзначалися на Полтавщині. Серед них - «Національна  книга  пам’яті  жертв  Голодомору  1932–1933 років. Полтавська область», «Чорнобиль-30. Книга слави і пам’яті. Полтавська область», «Герої землі Полтавської», «Державотворці Полтавщини», «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1985–1991», «Тарас Шевченко  і Полтавщина», «Українська революція. 1917–1921. Полтавський вимір» у 3-х книгах, «Ілюстрована історія Полтавщини», «Митці Полтавщини», «Меценати. Колекції. Виставки», презентаційний альбом «Полтавщина. Пам’ять століть», альбом «Полтавщина: Природа. Традиції. Культура», «Полтавщина: влада на паралелях історії», «Друга світова війна. 1939–1945. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» у 3 книгах та ін.

НРП-центр продовжує працювати над підготовкою серії книг енциклопедичного видання «ПОЛТАВІКА. Полтавська енциклопедія» у 12 томах, видано 3 томи енциклопедії у 6-ти книгах. Ведеться робота над рештою томів. Завдяки поетапній реалізації проекту Полтавщина отримає унікальне видання, що не має аналогів в Україні.

За фінансової підтримки обласної влади видаються суспільно значущі періодичні видання: літературно-мистецький журнал Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України «Полтавська криниця», журнал «Діє-Слово» Полтавська літературна криничка для дітей і юнацтва».

Розвиток книговидавничої справи, популяризація читання, модернізація бібліотечної галузі та промоція української книжкової продукції знаходиться у фокусі уваги обласної влади, оскільки книга є однією з важливих складових державної інформаційної політики.