

Сьогодні вислів «Чужих дітей не буває — усі вони наші!» має надважливе значення. Маємо сумний результат страшної війни: тисячі дітей залишилися сиротами, втратили піклувальників чи опікунів, стикнулися з жахіттями війни, загубилися під час бомбардувань, евакуації з зон бойовихдій та не знають нічого про своїх батьків.
Багато дітей і до війни не мали повноцінних сімей, але військова агресія з лютого 2022 року загострила в Україні дану проблему та актуалізувала питання розвитку альтернативних сімейних форм виховання дітей, як безпечного простору перебування.
У Полтавській області на регіональному рівні налагоджена системна діяльність щодо проведення навчань для кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі.
Тренінгові заняття сприяють підготовці, активізації досвіду, почуттів, набуттю навичок, якими мають володіти потенційні батьки, які бажають взяти на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, для того, щоб знаходити порозуміння з ними, вміти спрямовувати власний досвід, знання на створення найкращих умов життя та виховання дітей.
У ході навчання психологи ознайомлюють кандидатів з особливостями сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, стилями виховання, віковими особливостями розвитку дітей, етапами адаптації дитини в сім’ї та ін. Особливістю тренінгових занять є те, що майбутні батьки мають можливість «приміряти» на себе ту чи іншу роль, пов’язану з вихованням дітей за допомогою практичних тренінгових вправ.
Станом на 01.06.2022 року, враховуючи на зростання запитів від територіальних громад щодо осіб, які виявили бажання взяти на виховання дітей, що втратили батьків, в тому числі внаслідок бойових дій, Полтавським обласним центром соціальних служб проведено 3 навчання для 50 кандидатів в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі (33 особи – кандидати в усиновлювачі, 13 осіб – кандидати в опікуни/піклувальники, 4 особи – кандидати в прийомні батьки).
За результатами навчань тренерами Полтавського обласного центру соціальних служб підготовлено довідки з рекомендаціями, які засвідчують наявність потенціалу у батьків щодо виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Довідки та рекомендації передані місцевим службам у справах дітей для подальшого прийняття рішень щодо створення альтернативних форм сімейного виховання.
Під постійним соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг в області перебуває 104 прийомні сім’ї (181 прийомна дитина) та 32 дитячих будинки сімейного типу (207 дітей-вихованців). В умовах військового стану на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я територій Україні перемістилося 5 прийомних сімей (9 дітей) та 2 дитячих будинки сімейного типу (18 дітей), які забезпечені постійною соціальної підтримкою та допомогою фахівців із соціальної роботи надавачів соціальних послуг.
Департамент соціального захисту населення
Полтавської ОВА